Телефони для абітурієнтів: (044) 285-44-03, 285-43-86

Ансамбль «Кралиця» у Швейцарії

Дата: 23.05.2012 | Рубрика: Новини

З 20 квітня по 6 травня 2012 року учасники фольклорного ансамблю «Кралиця» Київського Національного університету культури і мистецтв під керівництвом професора, заслуженого працівника культури України Івана Григоровича Сінельнікова гастролювали  Швейцарією. Окрім концертної діяльності учасники ансамблю проводили пізнавальні уроки з української етнографії та традиційного фольклору для учнів шкіл Рудольфа Штайнера у містах Женева та Лозанна.

У програмі культурного обміну взяли участь: художній керівник ансамблю «Кралиця» КНУКіМ, професор, заслужений працівник культури України Іван Григорович Сінельніков, концертмейстер ансамблю Олександр Владиславович Міщенко та учасники ансамблю: випускниця Факультету музичного мистецтва КНУКіМ 2010 року Аліна Князікевич, студентки ІІІ курсу Факультету музичного мистецтва КНУКіМ спеціалізації «музичний фольклор» Катерина Овсієнко і Катерина Стасюк.

Рудольф Штайнер є засновником вальфдорської педагогіки як напрямку вчення про розвиток людини – «антропософії». Вальфдорська педагогіка є альтернативною загальноприйнятій педагогіці системою, заснованою на антропософному уявленні про людину, а також на надчуттєвому пізнанні, образному мисленні, співпереживанні. Перша вальфдорська  школа була відкрита у 1919 році, сьогодні вальфдорсько-штайнерська освіта практикується в понад 950-ти визнаних незалежних вальфдорських школах і в 1400 незалежних вальфдорських дитячих садках, розташованих в понад 60-ти державах світу, і складає одну з найбільших в світі незалежних освітянських систем.

Учасники фольклорного ансамблю «Кралиця» і професор Іван Григорович Сінельніков розробляли програми українських мистецьких заходів та занять з учнями шкіл Р. Штайнера у Женеві та Лозанні з урахуванням особливостей вальфдорської педагогіки. Вальфдорські школи працюють за принципом «невипередження» розвитку дитини, але надання дитині усіх можливостей для розвитку у власному темпі. Велика увага приділяється духовному розвитку усіх учасників учбово-виховного процесу. Учбовий матеріал подається блоками, кожен день на всіх етапах навчання  розділяється на три частини: духовну (де переважає активне мислення), душевну (навчання музиці і евритмічному танцю) і креативно-практичну (тут дітей навчають в першу чергу вирішувати творчі завдання: ліпити, малювати, вирізувати по дереву, шити тощо).  Ритм дня може бути присвячений тому предмету, блок якого зараз знаходиться у вивченні: наприклад, якщо вивчається математичний матеріал, дітям пропонують «побачити» його під час танцю або під час шиття.

У місті Женева учасники ансамблю «Кралиця» працювали з учнями сьомого класу школи Рудольфа Штайнера. Завданням творчої групи було навчити школярів грати на музичних інструментах українські інструментальні твори (без використання партитур, за що відповідав концертмейстер Олексаедр Владиславович Міщенко), поставити кілька українських народних танців та обрядову дію («Дівич-вечір» – уривок з весільного обряду та блок весняних обрядових хороводів) та навчити дітей кільком українським народним пісням.

Діти навчались з великим захопленням. Лише за чотири репетиційні дні школярі вивчили близько 10 українських народних пісень, танцювали українські традиційні танці – «Картошка», «Яків» і «Гречаники», а також грали  два інструментальні твори і супроводи до українських народних танків.

Постановкою хореографічних номерів з школярами займалися Князікевич Аліна, Стасюк Катерина та Овсієнко Катерина. Робота проходила надзвичайно результативно, у позитивному творчому запалі. Не завадив навіть мовний бар’єр. Так, вивчаючи тексти пісень, Катерина Стасюк писала на дошці українські слова англійськими літерами, а потім розтлумачувала тексти пісень англійською мовою. Учасники ансамблю «Кралиця», спілкуючись із школярами, мали змогу дізнатися багато цікавої інформації про історію та культуру Щвейцарії.

27 квітня відбулося два півторагодинні концерти за участю фольклорного ансамблю «Кралиця» та учнів сьомого класу школи Рудольфа Штайнера у м. Женева. Перший концерт пройшов для учнів школи, другий – для батьків та усіх бажаючих відвідати цей культурний захід. Усі діти одягли українські народні костюми, подаровані їм учасниками творчої групи з Києва: дівчата – вишиванки, плахти, віночки, фартухи, крайки; хлопці – вишиванки, пояси та шаровари. Перед початком концерту всім швейцарським дівчатам Аліна Князікевич, Катерина Стасюк і Катерина Овсієнко власноруч заплели українські коси з використанням різних технік плетіння.  Це стало приємною несподіванкою для викладачів школи і батьків, вони із захопленням фотографували дітей з українськими зачісками.

Учасники ансамблю «Кралиця» також провели для учнів майстер-клас з  традиційної української кухні: вони разом готували українські страви – борщ та вареники з картоплею і грибами. Борщ готували чоловіки – Іван Григорович Сінельніков та Олександр Міщенко. А дівчата (Аліна Князікевич, Катя Овсієнко та Катя Стасюк)  встигли наліпити майже півтисячі вареників. Українськими стравами частували глядачів, котрі прийшли на концерт. Тож усі гості одразу могли скоштувати смачні страви,  послухати і побачили українські пісні й танці.

Практичні заняття із школярами  школи у місті Лозанна відбувалися з 30 квітня по 3 травня 2012 року. Учасники ансамблю «Кралиця» провели два масштабні концерти за участі учнів сьомого класу для школярів та їх батьків. Публіка із захопленням спостерігала за незвичним для них мистецьким дійством, кожен номер супроводжувався бурхливими оплесками. На концерт в Лозанну разом з батьками приїхало чимало учнів Женевської школи, з якими учасники фольклорного ансамблю працювали на тиждень раніше.

Низка уроків та майстер-класів з урахуванням усіх принципів Вальфдорської педагогіки і постановкою художньо-музичної програми з дітьми, які не є етнічними українцями і, відповідно, не знають і не розуміють української мови, стала для фольклорного ансамблю «Кралиця» КНУКіМ незабутнім культурним досвідом, можливістю відкрити нові методи навчання дітей.

Плідна співпраця фольклорного ансамблю «Кралиця» Київського національного університету культури і мистецтв із дітьми та викладачами шкіл Рудольфа Штайнера в Женеві і Лозанні сприяла популяризації унікальної української національної музичної культури у світі.

 

Контакти
Ліцензія МОН України, наказ № 116-л від 02.06.2017 р.