Ліцензія МОН України, наказ № 116-л від 02.06.2017 р.

АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ІСТОРИКІВ-МУЗЕЄЗНАВЦІВ: КИЇВСЬКА РУСЬ

Дата: 04.08.2015 | Рубрика: Новини

Київська Русь має більше, ніж тиcячолітню історію. 2015-й рік – є ювілейним в історії України. 1000-років пройшло від часу смерті святого великого рівноапостольного князя Київського Володимира, який є справді колосальною постаттю: справа, ним звершена, має вічне значення не тільки для українського народу, але і для всієї християнської Європи, з якою Київська Русь жила вже тоді в тісному спілкуванні. В дні пам’яті Великого Київського князя особливо актуальним є збереження історичної пам’яті про Українську державу, її витоки, мудрість правителів, релігійну єдність, культурне багатство нації.

1

Окрилені відкриттям нових сторінок величної історії нашої країни студенти Кафедри історії України і музеєзнавства Київського національного університету культури і мистецтв у липні 2015 року пройшли археологічну літню практику на розкопках городища періоду Київської Русі, що розташоване в Київській області.

DSCN2654

DSCN2656

Завдяки підтримці керівництва КНУКіМ та Інституту археології НАН України археологічна практика розпочата у 2014 році була продовжена і в 2015 році. Експедиція досліджує давньоруську садибу, розташовану в межах приватної забудови на території колишнього посаду давнього Вишгорода.

3

Науково-педагогічний колектив кафедри склав план практики, визначив мету, узгодив форми і засоби проведення дослідження.

Майбутні історики-музеєзнавці, експерти з культурних цінностей практикували набуті знання, вміння і навички під час вивчення предметів «Археологія України», «Польові дослідження музеїв», «Фотофіксація археологічних колекцій та 3D моделювання»: провели розкопки, дослідили давньоруський шар історії, опанували основи археологічної практики.

4Гончарова О. Пустовалов С. Гречко Д. Ключко Ю. Чухрай Л.

5Археологічна практика істориків-музеєзнавців КНУКіМ

Координував роботу студентської експедиції відомий український археолог, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, доцент КНУКіМ, автор більше, ніж 250 наукових праць, Сергій Жанович Пустовалов та завідувач кафедри, доктор культурології, доцент Олена Миколаївна Гончарова.

DSCN2646

Спочатку юні археологи ознайомилися із культурною спадщиною міста – побували на території дитинця давнього Вишгорода, у соборі Св. Бориса та Гліба, синів Володимира, в історичному й гончарному музеях. Працівники Вишгородського історико-культурного заповідника ознайомили допитливу молодь із історією створення, ключовими експозиціями й структурою закладу. Науковий співробітник заповідника А.М. Оленич вкотре провів для КНУКіМівців майстер-клас із виготовлення кераміки, на якому кожен міг спробувати свої сили у гончарному ремеслі й виготовити авторський глиняний горщик.

Наступним етапом стала ознайомча лекція. Студентам Київського національного університету культури і мистецтв розповіли про техніку безпеки під час розкопок, ознайомили із основними етапами польового археологічного дослідження, прийомами роботи з інструментами, правилами фіксації знайдених об’єктів та знахідок, вимогами щодо ведення польового щоденника.

Під час експедиції КНУКіМівці детально розібралися з усіма польовими експедиційними роботами – від розбивки розкопів до шифрування знайденого матеріалу. Вони практикували сучасні методи вивчення археологічних пам’яток, попрацювали з металошукачем, провели аерофотозйомку за допомогою квадрокоптера.

DSCN2659

Прийоми роботи квадрокоптера, секрети аерофотозйомки та 3D моделювання археологічних колекцій студентам розкрив асистент кафедри, магістр історії та археологіі, археолог у другому поколінні Іван Володимирович Зоценко.

DSCN2640

Заслуженою нагородою молоді за важку та сумлінну працю стали цікаві знахідки з кераміки, бронзи, срібла.

DSCN2661

Керівник практики – археолог, кандидат історичних наук, доцент Кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ С.Ж. Пустовалов і працівники експедиції – начальник експедиції, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу давньоруської археології Інституту археології НАН України В.Г. Івакін та начальник загону експедиції Д.В. Бібіков давали детальні обґрунтовані роз’яснення щодо артефактів.

За словами студентів І-ІІІ курсів цінні знахідки, розкопані під час експедиції, розповідають про життя і побут перших цивілізацій, що зародилися на території сучасної України.

Археологічна практика кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ, 2015. DSCN2707

Сергій Пустовалов по маленьких деталях знайдених артефактів допомагав КНУКіМівцям встановлювати самі предмети, їх датування, особливості, функціональне призначення.

Археологічна практика кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ, 2015. DSCN2703

Як свідчать знахідки, це була садиба заможного гончара. Серед знахідок численні накладки на наборні пояси, фрагмент скандинавської фібули, поясні пряжки, шиферні прясла, фрагменти візантійських амфор з графіті тощо. Особливо цікавою знахідкою була дрібна візантійська монета, використана як деталь моніста.

DSCN2663

Розкопки настільки захопили студентів, що частина з них по завершенню практики продовжила працювати в експедиції в якості волонтерів. Поєднання наукового, освітнього, дослідницького, археологічного підходів у навчанні надали змогу студентам краще зрозуміти свій фах, його специфіку, своє місце у цікавій професії.

DSCN2665

Археологічна практика кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ, 2015. DSCN2704

Перед очима студентства ніби оживала історія. Нарешті здійснилася їхня мрія, звершилася професійна мета, замайоріли нові обрії!

Археологічна практика кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ, 2015. DSCN2709

Археологічна практика кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ, 2015. DSCN2708

Відео матеріал, який було підготовлено нашими друзями і партнерами Українським центром культури і мистецтва, можна переглянути тут (Генеральний директор – Світлана Долеско, журналіст – Ольга Музиченко, науковий співробітник Центру української культури та мистецтва, випускниця кафедри історії України і музеєзнавства, автор – Андрій Сидорович):

 

Контакти