Ліцензія МОН України, наказ № 116-л від 02.06.2017 р.

Дотик крізь століття

Дата: 07.08.2015 | Рубрика: Новини

Археологічна практика істориків-музеєзнавців: Польща – Україна.

Студенти кафедри історії України та музеєзнавства Київського національного університету культури і мистецтв в липні-серпні 2015 року брали участь у міжнародному проекті «ObozStrzalkowo».

Археологічна практика була розпочата у 2015 рр. завдяки підтримці керівництва КНУКіМ та польського Товариства «Польща-Схід».

Групу очолював доцент кафедри, кандидат історичних наук, науковий співробітник Центру археології Києва Інституту археології НАН України Сергій Тараненко та завідувач кафедри, доктор культурології, доцент Олена Гончарова. Експедиція розміщалася у м. Слупца, Польща.

Польща 2015

Про проект

Ставлення до людини в суспільстві є виміром не лише гуманності самого суспільства, а й духовності нації. Ставлення до військовополонених в ХХ столітті відрізнялося в різних країнах. Табір для військовополонених та інтернованих у польському місті Стржалково є місцем пам’яті людям, які віддали свої життя за переконання, цінності, свою країну. Нині, в дні 100-літньої пам’яті військовополонених та інтернованих українців особливо актуальним є збереження історичної пам’яті про нашу Українську державу, її становлення і розвиток, роль правителів, ціну свободи країни, єдність багатонаціонального народу.

На цвинтарі військовополонених та інтернованих у Стржалкові 1915-1923 рр. у братських та індивідуальних могилах поховано близько 8000 військовополонених та інтернованих різних національностей, у тому числі:

  • 506 вояків російської армії – росіян, українців, поляків й інших національностей (1915-1918);
  • близько 7000 військовополонених – вояків Червоної армії різних національностей (1919-1921);
  • близько 500 військовополонених, інтернованих та їх родин, а також цивільних осіб, у тому числі вояки Української Галицької Армії;
  • інтерновані вояки – союзники Війська Польського у 1920 році армії Української Народної Республіки, союзницьких російських та козацьких формувань (1920-1923);
  • російського корпусу генерала М. Бредова (1920);
  • німців – інтернованих цивільних (1920).

Таким чином, нам точно відомо про похованих на цьому цвинтарі українців.

183362122

Завдяки ініціативі товариства Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód вже декілька років поспіль тривають науково-пошукові роботи, проводяться наукові дослідження, здійснюються роботи з благоустрою цвинтарю. Робота студентів та викладачів кафедри полягала у виявленні давньої поверхні дороги, що колись йшла від воріт до пам’ятного знаку; маркуванню міжмогильних доріг та алей; у пошуку місця, де міг стояти хрест, помічений на давніх планах. Можна сказати заздалегідь  – всі завдання були виконані!

Робота студентів:

Виявлення давньої поверхні. Студенти Альона Пабат, Тетяна Березнюк, Андрея Мешкова, Анастасія Марущак, Анастасія Бабіна вручну знімали сучасний шар дерну та зробили зачистку на рівні її існування у 1914-1920.

183349968

Після їхніх  робіт на давній дорозі будуть встановлені дерев’яні ворота.

Маркування міжмогильних доріг та алей. Завдання, не дивлячись на простоту, є дуже важливим, оскільки саме після цієї роботи на цвинтарі будуть прокладені сучасні доріжки.

фото

Під час цієї роботи доцент кафедри, канд. істор. наук, археолог С.П. Тараненко вчив студентів працювати з нівеліром.

У «пошуках хреста». На плані цвинтарю 1920 року поруч з пам’ятним знаком стояв ще дерев’яний хрест. Методом археологічних шурфів та траншей студентам-музеєзнавцям вдалося виявити це місце.

Untitled-1

Освячення Хреста. Після винайдення історичного місця, де знаходився Хрест, було прийнято рішення про виготовлення та освячення нового Хреста.

Винесення Хреста

В  експедиції знаходився священник Покровської церкви УПЦ м. Києва о. Дмитро, який з радістю відгукнувся на таку духовну місію.

183366669

На святі освячення хреста були присутні ксьондзи місцевих костелів, мер м. Слупца Маріуш Рога та представники місцевого самоврядування.

Спільна молитва та урочистість події спонукала всіх перебувати у піднесеному настрої.

Побутові умови.  Студенти перебували у сучасному гуртожитку економічного коледжу м. Слупца, де вони могли користуватися фітнес-центром, комп’ютером, Wi -Fi, кімнатою для відпочинку з LCD телевізором.

183351403

У дворі коледжу знаходився спортивний майданчик.

Спортмайданчик гуртожитку коледжу м. Слупца

Культурна програма

Під час подорожі з Києва до Слупца студенти мали можливість ознайомитися з пам’ятками Варшави, Слупца, Коніна, Познані. Для майбутній музеєзнавців було дуже корисно відвідати найкращі музеї Польщі.

Екскурсія по музею м. Конін, огляд місцевих історичних пам’яток була влаштована нашим польським колегою, археологом-музеєзнавцем Кршиштофом Горчица. Після відвідин музею та замку його керівництво влаштувало товариську зустріч, на якій був присутній заступник мера м. Конін Славомир Лорек, пан Здзіслав Яцашек та члени Товариства «Польща-Схід», які вручили студентам дипломи учасників міжнародного проекту та пам’ятні подарунки. Представники засобів масової інформації брали у студентів інтерв’ю.

Познань

Untitled-3

Екскурсію історико-культурним центром Познані проводив викладач Познаньського університету д-р Бартоломей Гарчик. Студенти радо вивчали історичні пам’ятки, архітектуру міста, його традиції, культуру та побут. Історикам-музеєзнавцям сподобалось старовинне польське місто.

Варшава

Untitled-2

Необхідно відмітити, що участь у культурологічних та археологічних проектах не тільки збагачує науковий та практичний рівень майбутніх спеціалістів з історії, музеєзнавства, пам’яткознавства, а й може слугувати чудовим прикладом міждержавних та міжкультурних стосунків.

Наступного року у делегації студентів кафедри історії України та музеєзнавства з’являться нові можливості участі не тільки у цьому проекті, а й перспективи інших досліджень, нових заходів за підтримки керівництва КНУКіМ та патронатом Товариства «Польща-Схід».

http://tvwielkopolska.pl/index.php/konin-aktualosci/konin/16843-strzakowo-odsaniali-histori-cmentarza
http://tvwielkopolska.pl/index.php/konin-aktualosci/supca/16833-strzakowo-powicono-krzy

Контакти