Дипломний проєкт, або Театральна прем’єра Ірини Оніщук

Дата: 11.06.2021 | Рубрика: Новини

Студентка 4-го курсу факультету театру та кіно Ірина Оніщук представила власну постановку в Київському академічному молодому театрі. За участі акторського складу – студентської молоді майстерень Остапа Ступки, Дмитра Ступки, Юрія Тихомирова, Стаса Жиркова – вона створила виставу «Скупий» за мотивами п’єси Жана Батиста Мольєра. Це дипломний проєкт юної режисерки, яка осучаснила жанр каскадної комедії, презентувавши власну версію подій, що розгортаються у творі.

«Змінюються тільки обставини, а бажання людей незмінні. Як і тисячу років тому хотіли щастя, любові, свободи. А далі кожен сам вирішує, що він закладає в ці поняття. От у головного героя Гарпагона, наприклад, це все звелося до одного – гроші, і, думаю, таких людей зараз достатньо. А хтось може любити іншу людину чи свою справу, країну, але не мати права на це, бо твоя свобода дій і почуттів в руках якогось Гарпагона», – розповіла про постановку Ірина.

Вистава видалась еклектичною, але це і недивно, бо в акторському ансамблі зібрані студенти-актори з різних майстерень. Відповідно їхні стилі існування на сцені і манера гри – доволі різні, що відчутно відображається на жанрі. Пронизуючим художнім прийомом став гротеск. У ньому свідомо порушуються кордони життєвих форм, реалістичної гри. А серйозність завжди знаходить своє місце, не поступаючись комічному.

Роль Скупого вдалося тонко відчути, незважаючи на вік студента – 20 років, Ярославу Череватому з 3-го курсу майстерні Остапа Ступки, котрий додав мольєрівському Гарпагону нових рис від його сучасних прототипів. На думку театральних критиків, які завітали на прем’єру, актор зумів вийти на професійний рівень і втілити режисерський задум. Також із майстерні Остапа Богдановича у виставі взяли участь Марина Бойко (Маріана) та Анастасія Гудзь (Фрозіна), які вийшли дуже привабливими та яскравими. Зірка факультету театру та кіно Ілля Стаканчук з курсу Дмитра Ступки зіграв Валера, якого щира любов до Елізи, доньки Гарпагона, надихає на ризиковані вчинки. Тимур Улещенко з 2-го курсу Анатолія Тихомирова зіграв роль сина Скупого, йому дістався найсучасніший персонаж. Клеант повна протилежність свого батька, тому його бунтарська природа розкривається через субкультуру репа. Роль виверткого слуги, модернізованого арлекіна Ляфлеша зіграв Юрій Поляков із майстерні Стаса Жиркова. Всі відзначили його пластичність та потрапляння в образ. Не можна не пройти осторонь Олександру Білякову з 4-го режисерського курсу, яка точно відтворила риси своєї героїні Елізи та проявила цікаву акторську природу. Студентам пощастило співпрацювати зі старшим актором-колегою Дмитром Пастуховим, який виконав дві ролі – Жака та синьйора Ансельма.

На думку Ірини Іващенко, декана і майстрині режисерського курсу Ірини Оніщук, твори Жана Батиста Мольєра є цікавим матеріалом для навчання професії на факультеті театру та кіно, оскільки це, насамперед, класика, що має тверду основу для молодих і недосвідчених режисерів. Та для студентів-акторів це чудова можливість спробувати знайти засоби виразності в театрі удавання.

Прем’єра вистави Ірини Оніщук захопила увагу столичних театралів актуальністю і різноманітністю образів. Осучаснені мольєрівські персонажі, намагаючись бути вільними у власному виборі, вдавались до непередбачуваних і рішучих дій. У характерах героїв глядачі побачили водночас правдолюбність і брехню, рішучість і поступливість, закоханість і байдужість, та об’єднало їх усіх прагнення бути щасливими.