Каліграфія, шрифти як дизайн і мистецтво

Дата: 12.09.2018 | Рубрика: Новини

Сформувати конкурентноздатних дизайнерів-графіків, які б мали сучасне мислення та вміння – це головне завдання Кафедри графічного дизайну. Саме тому у навчальній програмі велику увагу приділено розвитку шрифтової і типографічної культури студентів. Викладачі Тетяна Божко, Оксана Чуєва та Наталя Удріс навчають історії розвитку шрифтів, етнічних особливостей написів, правил конструювання авторськими шрифтами, акциденціями, летерингом та використанню текстових композицій у рекламі, айдентиці, обкладинках, ілюстрації тощо.

Для розширення уявлень студентів Кафедри графічного дизайну про стан цього напряму мистецтва і дизайну в Україні, а також мотивації розвивати цей напрям власною творчістю, колектив кафедри запрошує цікавих фахівців. Так в Університеті культури на Факультеті дизайну і реклами відбулась творча зустріч з керівником першої в Києві школи каліграфії «Арт і Я» Аллою Калініченко.

На початку зустрічі з молодими дизайнерами спікер провела опитування щодо використання ними шрифтів, як часто студенти працюють над каліграфією та чи розробляють свої. Також розповіла про створення школи-студії «Арт і Я», де кожен бажаючий може познайомитись з мистецтвом каліграфії, летерингом, а також регулярно відвідувати воркшопи, майстер-класи відомих дизайнерів.

«6 років тому, коли школа «Арт і Я» була тільки заснована, перед нами стояло завдання навчити усіх охочих майстерності письма.

Проте зараз наша мета – це розвиток української каліграфії, вітчизняних шрифтів у всьому світі.

У вас, студентів, більш свіжий погляд на новий дизайн, тому вам потрібно не тільки втілювати свої ідеї у реальність, а й неодмінно вивчати розвиток шрифтів»,– зазначила гостя.

Лектор зауважила, що школа проводить та організовує щорічні виставки та фестивалі каліграфії:

• «Українські літери»
  • «Жива каліграфія»
  • «Живий шрифт»
  • «Вільні літерації».

На таких презентаціях усі бажаючі студенти, викладачі, художники можуть продемонструвати свої роботи у рамках міжнародного ярмарку «Книжковий арсенал».

Під час зустрічі студенти мали можливість познайомитись з навчальними матеріалами, книгами, практичними зошитами і каталогами, у яких представлені сучасні українські розробки шрифтів, лайфхаки та інформація щодо розвитку творчості.

Разом з Аллою Калініченко до Університету культури завітала PR-менеджер школи «Арт і Я» та за сумісництвом його випускниця Марина Буніч, яка поділилась враженнями від навчання, власним досвідом та розповіла про знайомство з рукописними шрифтами і каліграфією.

«Два роки тому я працювала PR-менеджером у сфері бізнесу в IT-компанії. Моя професія ніяк не була пов’язана з творчістю, незважаючи на те, що фах піарника належить до творчих. Між мною і каліграфією на той момент була велика прірва, адже я не вміла малювати і ніколи цим не займалась.

Однак вийшло так, що я прийшла до студії, щоб підписати листівки для свої подруги і познайомилась зі школою і неймовірно захопилась мистецтвом.

Коли я прийшла у студію вперше, мої знання про письмо обмежувались тим, що каліграфія – це гарний почерк. Але насправді Алла Калініченко відкрила мені очі на те, що каліграфія – це мистецтво, спосіб відтворити свої цінності, власне бачення і почуття»,– сказала Марина Буніч.

Також гостя відзначила, що наразі тема шрифтів розвивається і до них змінюється ставлення. Тому що люди починають розуміти, що шрифт може бути відображенням цінностей компанії, передавати настрій, емоції тощо.

Завершилась зустріч запитаннями від активних слухачів, на які вони отримали вичерпні відповіді від професіоналів і фанатів своєї справи.

Наостанок запрошені гості порадили талановитим студентам брати участь у різноманітних майстер-класах, воркшопах, не соромитись долучатись до груп у соціальних мережах, де зосереджені українські шрифтовики та дизайнери.