Ліцензія МОН України, наказ № 116-л від 02.06.2017 р.

Музейний форум

Дата: 14.07.2017 | Рубрика: Новини

Із 3 по 5 липня в місті Переяслав-Хмельницький проходив Перший Всеукраїнський музейний форум, приурочений до 1110-ої річниці першої згадки міста Переяслава у літописі. Його організаторами виступили Центр пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, НІЕЗ «Переяслав», Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди та Переяслав-Хмельницька міська рада. На форум з’їхалося близько 150-ти музейників з усієї України, серед яких і представники Київського національного університету культури і мистецтв.

В роботі форуму, що тривала три активно насичені дні, взяли участь викладачі Кафедри музеєзнавства і пам’яткознавства: кандидат педагогічних наук, доцент Юлія Ключко, кандидат культурології, доцент Любов Чухрай, кандидат історичних наук, доцент Григорій Лупаренко. У межах форуму відбулися такі заходи: науково-практична конференція, круглі столи з окремих проблем музейної справи, лекції та майстер-класи провідних діячів музейної справи й науковців, тематичні виставки і виставки окремих музеїв, віртуальні презентації музеїв України, екскурсії (до НІЕЗ «Переяслав» та Переяславом-Хмельницьким), товариські зустрічі, прес-конференції.

У перший день форуму було відкрито виставку картин «Код нації» Юрія Нагулка, заслуженого художника України, автора багатьох персональних виставок. Картини цього художника не раз експонувались у відомих галереях Європи та Америки. І ось у переяславців та гостей, які приїхали на форум, була унікальна нагода на власні очі побачити твори митця.

Урочисте відкриття музейного форуму відбулося за участі Тараса Костіна, міського голови; Віктора Коцура, ректора ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», доктора історичних наук, професора, академіка НАПН України; Олексія Лукашевича, генерального директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Пленарне засідання Всеукраїнського музейного форуму відкрив один із його організаторів – Леонід Гріффен, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, президент Асоціації музеїв технічного профілю. Він розкрив важливість проведення форуму саме в Переяславі, де зосереджено понад 24 унікальні музеї, у місті-музеї, у якому жив і працював видатний музейник Михайло Сікорський, Герой України. На пленарному засіданні з доповіддю «Компетентнісні стратегії підготовки нового покоління бакалаврів і магістрів спеціальності 027 «Музеєзнавство, пам’яткознавство» виступила Юлія Ключко.

КНУКіМівці також ознайомились із виставкою науково-методичних видань музеїв і заповідників України. Музейники презентували свої кращі надбання.

Потужно була представлена наукова робота форуму. Учасники працювали в чотирьох секційних групах: «Стратегія управління музеями. Такі різні наші музеї», «Музейна педагогіка – виклики сучасності», «Розвиток напрямів і методів музейної роботи. Сучасні технології у музейній справі», «Основні види діяльності музеїв. Зберігаюча функція музеїв на сучасному етапі».

Доповідь на тему «Макет як кульмінація експозиції музею» представила Любов Чухрай, жвавий інтерес викликала промова Григорія Лупаренка, присвячена темі «Викладання дисципліни «Музеєфікація та експертиза зброї» у ВНЗ». У виступах науковців було висвітлено досягнення музейної справи України, успіхи у збереженні і примноженні культурної спадщини держави, а також проблеми, які існують в цій галузі.

Після секційних занять науковці Університету культури з великою зацікавленістю відвідали музеї м. Переяслава, а також провели практикуми і майстер-класи із теми «Діяльність музеїв у збереженні та популяризації історико-культурної спадщини України», що охоплювала дві секції: «Реставраційна справа: досвід та перспективи» та «Музейна педагогіка».

Заходи такого масштабу – це завжди інтенсивне спілкування, дискусії, знайомства, зустрічі (інколи, дещо несподівані). Так і цього разу, викладачі були надзвичайно раді зустріти на форумі випускницю Кафедри музеєзнавства і пам’яткознавства 2016 року Марину Остапчук, яка представляла Ємільчинський народний краєзнавчий музей (Житомирська область).

Завершився форум 5 липня. На загальному засіданні його учасники прийняли резолюцію, в якій, зокрема, зазначено, що наступний має відбутися через три роки. Місце його проведення визначать найближчим часом.

В цей день музеєзнавці відвідали перлину українського музейництва – Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Також викладачі Кафедри музеєзнавства і пам’яткознавства побували на греблі Київського водосховища, де науковий співробітник заповідника Олександр Колибенко провів короткий екскурс затоплення водами Дніпра козацьких поселень в 60-70 роки минулого століття.

На Заальтицькому цвинтарі КНУКіМівці вшанували хвилиною мовчання пам’ять та поклали квіти на могилу Михайла Івановича Сікорського – Героя України, українського історика й культуролога, директора Переяслав-Хмельницького історичного музею (1951–1979) Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (1979–2008), заслуженого працівника культури України, Почесного громадянина міста Переяслава-Хмельницького.

Музейна спільнота дала високу оцінку заходам, що відбулися в м. Переяславі-Хмельницькому, та запропонувала продовжити таку традицію. Учасники форуму роз’їжджалися збагачені не тільки інформацією, але й вражені красою міста, мальовничою природою, неймовірною кількістю цікавих музеїв та чудових, відкритих людей, сповнених ентузіазму до своєї роботи.

Контакти