Народне мистецтво і корифеї української культури

Дата: 10.04.2017 | Рубрика: Новини

У КНУКіМ відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Народне мистецтво і корифеї української культури: Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко». Організатором конференції виступила Кафедра бандури та фольклору Факультету музичного мистецтва КНУКіМ.

Тематика конференції зацікавила близько 70-ти науковців із міст: Київ, Суми, Львів, Рівне, Переяслав-Хмельницький, Івано-Франківськ, Хмельницький, Біла Церква тощо. Теми, подані дослідниками до виступів, визначали різноманітні аспекти творчості корифеїв української культури, їх взаємозв’язок і ставлення до народного мистецтва, окреслювали питання сучасного стану музичного мистецтва і мистецьких індустрій. Серед видатних особистостей, що були у центрі досліджень науковців: Іван Франко (160-річчя з дня народження світова спільнота святкувала у 2016 році), Леся Українка (145-річчя з дня народження у 2016 році), Микола Лисенко (175-річчя з дня народження у 2017 році), Микола Костомаров (200-річчя з дня народження у 2017 році), Тарас Шевченко, Гнат Танцюра, Артемій Ведель (250-річчя з дня народження у 2017 році), Василь Верховинець, Тадей Рильський, Євген Станкович та інші.

Варто зауважити, що весь хід конференції супроводжувала виставка плакатів «Корифеї української культури» студентів і викладачів Кафедри графічного дизайну і реклами КНУКіМ. За мистецьку співпрацю колектив Кафедри бандури та фольклору ФММ висловив подяку куратору виставки – доценту Наталі Удріс, і художнім керівникам проекту – доценту Оксані Чуєвій і старшому викладачеві Андрію Буднику.

Цікавим і змістовним було пленарне засідання конференції, що проходило в лабораторії музичного фольклору КНУКіМ. Пріоритети і парадокси української фольклористики науковці визначали разом із доктором мистецтвознавства, професором, членом-кореспондентом Академії мистецтв НАН України Софією Йосипівною Грицею.

Антоніна Іванівна Гурбанська – доктор філологічних наук, професор проаналізувала співдію народнопісенних традицій та індивідуальної поетики у ліриці І. Франка і Л. Українки.

Петро Олександрович Андрійчук – заслужений працівник культури України, професор розглянув сутність, форми та особливості музичних конкурсів в сучасній Україні. Артур Валентинович Іжевський – кандидат мистецтвознавства, науковий співробітник Інституту народознавства НАН України (м. Львів) розповів про львівського художника – аматора Никифора і проаналізував образ «хлопського фільозофа» в творах І. Франка і картинах Никифора.

Секційні засідання конференції також були цікавими і змістовними. На приклад, з аналізом своїх перших фольклористичних польових розвідок виступили студенти-фольклористи 1-го курсу КНУКіМ: Софія Рубан, Володимир Сінельніков, Божена Масляк, Діана Сполович, Іван Потапенко, Таня Чухно. Першокурсниця-бандуристка Марія Віксніна розкрила у своїй доповіді історію створення давнього європейського інструменту торбану (теорбану) і продемонструвала різні способи гри на власному (єдиному в Україні на сьогодні діючому інструменті) торбані.

Про весільний обряд, що був записаний Д. Ревуцьким на Чернігівщині у 1930 – 1940-их рр., повідав студент 3-го курсу Святослав Овчаренко. Студентка 1-го курсу магістратури Ірина Гудзь окреслила роль наукових розвідок Г. Танцюри у вивченні регіонального музичного фольклору Поділля. Про фольклорно-етнографічні авторські знахідки на Житомирщині розповів студент 2-го курсу Владислав Пешкін.

До фахової дискусії долучилися і викладачі – кандидати історичних наук професор О.А. Поріцька і В.В. Сінельнікова, заслужений працівник культури України професор І.Г. Сінельніков, заслужена артистка України професор Р.Д. Гусак; кандидат мистецтвознавства доцент М.В. Скаженик, викладачі О.Ю. Коробов та І.Б. Фетисов, а також інші учасники конференції. Активною і фаховою була робота інших секцій конференції.

За результатами роботи наукового форуму буде видано збірку матеріалів.