Прояв емоцій та почуттів засобами арт-технологій

Дата: 01.12.2018 | Рубрика: Новини

Творча молодь факультетів івент-менеджменту, фешн та шоу-бізнесу; дизайну і реклами; кіно і телебачення взяла участь у тренінгу «Прояв емоцій та почуттів засобами арт-технологій». Провела цікавий захід, що відбувся в межах діяльності Соціально-психологічного центру Кафедри психології Університету культури, кандидат психологічних наук Оксана Олійник.

«Людина, пізнаючи оточуючий світ, певним чином виявляє своє ставлення до об’єктів пізнання – із захопленням, гнівом, радістю, печаллю. Розмаїття переживань, ставлень людини до інших та самої себе у психологічній науці позначають поняттями «емоції» та «почуття».

Та є між ними певна відмінність: емоції притаманні людини і тварині, а почуття – лише людині. Емоції – це реакції людини і тварин на дію внутрішніх та зовнішніх подразників, що мають яскраво виражене суб’єктивне забарвлення і пов’язані із задоволенням або незадоволенням біологічно значущих потреб. Почуттями є відображення у свідомості людини її ставлень до навколишнього, що виникає при задоволенні або незадоволенні вищих потреб», – зауважила психолог і акцентувала, що сфера емоцій та почуттів є досить суперечливою. Тож інколи, як стверджує Оксана Олійник, людині важко буває розібратись у своїх почуттях. Нерідко почуття керують вчинками, що призводить до негативних наслідків. У зв’язку із цим упродовж тренінгу всі учасники аналізували, де в тілі «народжуються» ті чи інші почуття, куди вони «мігрують» і де «проживають».

На початку зустрічі, знайомлячись один з одним, студенти презентували себе за допомогою емоцій та почуттів, які найточніше їх характеризують. Це дозволило зняти психоемоційну напругу, розслабитись, відчути довіру один до одного.

Потрапивши у казкову подорож, яку запропонувала здійснити Оксана Олійник чарівною країною почуттів, присутні експериментально досліджували власні особливості прояву Радості, Задоволення, Страху, Провини, Образи, Суму, Злості, Інтересу.

Слід відмітити, що у роботі зі сферою емоцій та почуттів (у графічному їх відображенні) важливе місце займає колір. Як відомо, кожен колір має своє психологічне значення, впливає на стан здоров’я. Під час «подорожі» кожен учасник тренінгу асоціював почуття з певними кольорами, знаходив їм місце у власному тілі. Створення графічного образу себе, розміщення почуттів за допомогою забарвлення у різних частинах тіла дозволило учасникам побачити і усвідомити: які кольори переважають, які емоції домінують, за які сфери (ментальну, комунікативну, емоційну тощо) відповідають певні ділянки нашого тіла. Наприклад, чому часто мисленнєва діяльність буває непродуктивною, якщо у нашій голові «живе» страх.

І звичайно, неможливо було упродовж тренінгу обійти найважливіше людське почуття – Любов. Що таке любов? Як вона проявляється? Вона допомагає турбуватися про наших близьких, надає наснаги на добрі справи, налаштовує на хороший настрій, вчить пробачати тих, хто образив.

Вправа на візуалізацію допомогла учасникам тренінгу створити образ своєї Любові, усвідомити значущість і місце цього почуття у житті кожного, віднайти його локалізацію, а також спробувати ним поділитися.

Підсумовуючи тренінг, Оксана Олійник відзначила, що під час інтерактивної діяльності було створено позитивний настрій, панувала атмосфера довіри і захищеності. Студенти були задоволені проведеною роботою, обмінювалися враженнями і відчуттями. Вирували різні емоції та почуття, а також було багато несподіванок і особистісних відкриттів. «Щиро вдячна всім учасникам за співпрацю і за те, що кожен із вас проявив сміливість при зустрічі із собою справжнім».