Телефони для абітурієнтів: (095) 663-76-20, (068) 285-44-00

Психологічне здоров’я митця під час війни

Дата: 19.09.2022 | Рубрика: Новини

На Інстаграм-сторінці факультету музичного мистецтва відбулась зустріч у прямому ефірі з Романом Сінельніковим, кандидатом психологічних наук, заступником декана факультету психології Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Гість повідав студентам, що таке творче вигорання, синдром відкладеного життя та як із цим справлятись і чи потрібно звертатися до фахівців по допомогу. Також у процесі спілкування обговорили стресові ситуації та як їх уникнути й подолати, і що робити митцям-музикантам, аби підтримати та зберегти своє психологічне здоров’я в умовах війни.

Роман тісно пов’язаний із фольклором, завдяки родинним зв’язкам. Із ранніх років він зростав в атмосфері шанування фольклорних традицій, багато його родичів є фольклористами і за освітою, і за покликанням. За словами спікера, фольклор і психологія тісно пов’язані, оскільки він допомагає адаптуватися людині в суспільстві, дає емоційний поштовх, є виразником осмислення народної свідомості та ідентичності.

«Людина, котра займається мистецтвом і культурою – це ретранслятор цінностей в суспільстві, сенсів, які передаються з покоління в покоління у вигляді різноманітних творів. Цей інструмент є терапевтичним. Відчуття свого, приналежності до спільноти культури, культивування родинних цінностей, свободи, ідентифікації себе. Український фольклор дає нам змогу побачити чим ми, українці, відрізняємось від інших народів», – зазначив Роман Сінельніков.

Розповів гість і про конкретні практики: як переживати кризові моменти й не зневіритися в сьогоденні. Найперше, треба зрозуміти причину кризи – як митця чи людини, або професії в цілому. За словами фахівця, переживати подібний спектр емоцій є нормою, так як війна – це стресогенна ситуація, неспецифічна відповідь нашої психіки та організму. І, відповідно, стрес виконує позитивну функцію, адже мобілізує наші психічні ресурси, дає можливість зібрати докупи функціонал організму і психіки, й адекватно відповісти на потрясіння емоційно та поведінково.

Проте, як зауважує Р. Сінельніков, коли стрес є досить тривалим, з’являється емоційне й когнітивне виснаження, і можуть виникати синдроми емоційного вигорання, хронічної втоми та відкладеного життя. Люди подекуди не можуть дозволити собі якісь позитивні емоції, і це культивується в нашому суспільстві. Коли ми переживаємо гострий стрес, відбувається порушення сну, психіки, розлад шлунку, все дається взнаки. Але головне, аби це не переросло в ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), який просто так не проходить, тому в такому випадку бажано звертатись до спеціалістів. Оскільки не всі мають стійку психіку і не можуть пристосуватись до нових реалій, деякі емоції потрібно «приземлювати».

Тож, як зрозуміти, що вже пора звернутись до психолога чи психотерапевта, і як змусити себе до цього, кандидат психологічних наук говорить, що, перш за все, треба розмежовувати спеціалістів: «Психотерапевт – це людина з медичною освітою і може призначати різні психотропні препарати.

Психолог же не має такого дозволу, це кваліфікований спеціаліст, який займається вивченням та коригуванням душевного стану індивідуума. Культура сприйняття психології у нашому суспільстві не культивується. Психологію замінює релігія чи спілкування з друзями… Але інколи не обійтись без допомоги спеціаліста, бо впоратися самостійно з цим ми не можемо. Тому потрібно бути відповідальним й усвідомлювати серйозність ситуації, адже, коли, наприклад, у вас болить зуб, ви звертаєтесь до фахівця, тут також необхідно скористатись допомогою спеціаліста».

Для молоді Роман відкрив і те, що є цілий напрям – арттерапія – лікування мистецтвом. Це і музика, й культура, і живопис. Тож музика відіграє надзвичайно важливу роль в житті людини. Вона надихає, допомагає пережити якусь подію, певні емоції. Виконання музики – також є терапією та релаксацією для музиканта.

Надзвичайно важлива та цікава зустріч вийшла з кандидатом психологічних наук, заступником декана факультету психології університету ім. Т. Шевченка Романом Сінельніковим, студенти відкрили для себе нові знання та отримали цінні поради.

Запис ефіру розміщено на Інстаграм-сторінці ФММ КНУКіМ

Контакти
Ліцензія МОН України, наказ № 53-л від 26 квітня 2021 року