В КНУКіМ стартувала всеукраїнська науково-практична конференція

Дата: 06.10.2012 | Рубрика: Новини

5 жовтня 2012 року, Київський національний університет культури і мистецтв радо зустрічав відомих фольклористів та мистецтвознавців з усієї України. Стартував перший день Всеукраїнської науково-практичної конференції на тему: «Фольклор і народне пісенне виконавство в сучасному соціокультурному просторі України». Організаторами якого є: факультет музичного мистецтва, лабораторія музичного фольклору кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва КНУКіМ.

Під час конференції було проведено круглий стіл – «Збереження співочої традиції та методика вивчення фольклору в науково-етнографічному ансамблі».

Вітальними словами учасників конференції зустріли: Олександр Іванович Скнарь, проректор КНУКіМ, директор Інституту мистецтв, кандидат педагогічних наук, заслужений працівник культури України та Антоніна Іванівна Гурбанська, проректор з наукової роботи КНУКіМ, професор,  доктор філологічних наук.

Під час проведення конференції було зазначено, що на сьогоднішній день душа українського народу все більше лине до відкритості та щирості  народної творчості.

«Що є фольклор – це усна народна творчість, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культури і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів та переживань народнопоетичної фантазії. Народна творчість, що зародилася в далекій давнині, історична основа усієї світової художньої культури, джерело національних художніх традицій» –  зазначила Антоніна Іванівна Гурбанська.

Національний університет культури і мистецтв протягом всього свого існування зберігає та популяризує народні традиції, звичаї обряди, як  в Україні так і у світі. А його випускники та викладачі є провідниками сучасної молоді  до світу мистецтва. Вони закладають у серця людей джерела невмирущої фольклорної  творчості.

«Важко уявити собі життя нашого народу без пісні. Українці – співуча нація, і пісня супроводжує їх усе життя, збагачуючи неповторною красою мистецтва слова в коштовній музичній справі різноголосся», – зауважив Олександр Іванович Скнарь.

На конференції виступали з доповідями видатні науковці, мистецтвознавці, народні та заслужені артисти України, письменники та  журналісти: А.І. Іваницький – «Софія Йосипівна Грица: вчений і особистість (до 80-річчя з дня народження)»; Н.Б. Брояко – «Аматорство і професіоналізм в народнопісенному виконавстві: питання термінології і практики»; В.М. Осадча: «Методологічні основи та практика підготовки співаків народного напрямку на досвіді роботи кафедри українського народного співу та музичного фольклору ХДАК (до 20-річчя заснування кафедри)»; В.М. Єсипок – «Сучасне кобзарське мистецтво в Україні та українській діаспорі: шляхи збереження і розвитку традицій»; О.О. Білаш: «Газетно-журнальне видавництво «Культура» та його роль у популяризації традиційного мистецтва України»; С.М. Садовенко: «Український дитячий музичний фольклор в культурному комплексі сучасного соціуму»; С.Б. Пономаревський: «Соціокультурні модифікації у фольклорі українців Башкортостану»; М.М. Бабич: «Історія становлення кафедри музичного факультету РДГУ»; І.Я. Павленко: «Пісенний фольклор і сучасне народнопісенне виконавство.

По завершенні  пленарного засідання працювали тематичні виставки:

• Виставка колекції автентичних українських рушників та українських строїв лабораторії музичного фольклору кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва.
  • Тематична виставка наукової бібліотеки КНУКіМ «Фольклор і народне пісенне виконавство в сучасному соціокультурному просторі України».

Студенти університету, а також всі прихильники фольклорного мистецтва змогли під відкритим небом насолодитися концертом «Іванова Толока» – етно-мистецького проекту Івана Сінельникова. У концерті брали участь:

• фольклорні ансамблі КНУКіМ «Кралиця» і «Многая лєта»;
  • народний аматорський фольклорний ансамбль «Веселка» (с. Лисичанка Києво-Святошинського району);
  • фольклорний ансамбль «Джерело» (Рівненського державного гуманітарного університету);
  • фольклорний ансамбль «Мокоша» (Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича);
  • дует сестер Яни і Галини Куришко (Рівненської обласної філармонії);
  • «Шпилясті кобзарі»: Ю. Миронець, С. Потієнко, В. Вікарчук, Д. Носко, С. Шатило, Д. Єдинак;
  • фольклорний ансамбль «Яворина» (дитячої школи мистецтв ім. М. Леонтовича;
  • дитячий фольклорний ансамбль «Берегинька»;
  • академічний хор «ANIMA» КНУКіМ;
  •  вокальний ансамбль кафедри фольклору, народнопісенного і хорового мистецтва КНУКіМ;
  • етногурт «Варйон».

Перший день конференції, запам’ятався проникливими виступами артистів концерту. Було відчутно, наскільки багатою та мелодійною є українська народна пісня і на скільки різножанровим є національний фольклор. Тому люди повинні цінувати та розвивати народну творчість, культуру й національні цінності.

Продовження конференції відбудеться 6 жовтня 2012 року, обіцяє бути не менш пізнавальним і захоплюючим.