Телефони для абітурієнтів: (044) 285-44-03, 285-43-86

Віталій Запорожченко: «Фотографія – це спілкування зі світом!»

Дата: 11.11.2021 | Рубрика: Новини

На секції фотомистецтва факультету кіно і телебачення влаштували онлайн-інтерв’ю з відомим оператором-постановником і фотохудожником Віталієм Запорожченком. Долучитись мали можливість не лише студенти-фотографи, але й майбутні вступники, заздалегідь ознайомившись з інформацією у соцмережах ФКіТБ.

Довідка: Запорожченко Віталій Дмитрович – член Національної спілки кінематографістів України, Imago «Європейська гільдія кінооператорів», спілки фотохудожників України, UGC IMAGO і S.O.A. (Steadicam Operators Association). Зняв мелодрами «Замок на піску» та «День сонця», мінісеріал «Селянська історія», телесеріали «Дві матері», «Проти течії», «Хороший хлопець», «Той, хто не спить» та інші.

Доброго дня, Віталію Дмитровичу. Ви завжди у доброму гуморі і так мило усміхаєтесь. Що вас надихає?

Привіт, мене надихає життя. Звичайнісіньке життя. Щоб побачити речі, які зроблять зйомку особливою необхідно тренувати свідомість. Потрібно мати можливість і бажання зупинитись в моменті. Ви навіть не уявляєте, як багато натхнення можна отримати, поки насолоджуєтесь моментом. Коли ви спостерігаєте за своїми думками і почуттями, а також за іншими людьми, саме тоді отримуєте дозу натхнення. Ми ж усі такі різні. Звичайно, як кінооператора мене надихає кіно. Оскільки хороше кіно – це імітація життя. Знаєте, натхнення не позитивне поняття, адже багато великих ідей виникли як рішення проблем і труднощів. Безперечно мене надихають роботи інших фотографів, а ще книги. Читаючи, ви тренуєте свою уяву і розвиваєте емпатію, а це дуже важливий навик для фотографа.

Справді, життям потрібно насолоджуватися тут і зараз, адже воно прекрасне. Скажіть, а чи був у вас момент, коли ви хотіли перестати фотографувати?

Хммм… Напевно, ні… Я дуже люблю фотографувати. Завжди хочеться побачити щось незвичайне. Інтерес до життя є завжди.

А що для вас фотографія?

Ох, для мене фотографія – це здатність, напевно, мого особисто самовираження, спілкування зі світом. Я люблю знімати жанрові фото, пейзажі, стріт.

Що приваблює вас у портретному жанрі?

У портретному жанрі захоплює мінливість людського єства. Мені цікаво бачити людей крізь об’єктив. Усі дуже різні. Людина багатогранна і в окремі моменти свого життя може мати різний вигляд та водночас залишатися собою. Справжній портрет це навіть не спіймана мить, а квінтесенція життя людини. Вираз обличчя постійно змінюється. Ми складаємо думку про знайому людину із сукупності властивих їй виразів і станів, а камера фіксує лише одне…

Фотомитець працює в інших умовах, ніж художник, який протягом багатьох днів вивчає модель і пише портрет, психологічно розкриваючи образ. Фотограф повинен за більш короткий період часу скласти правильне уявлення про зовнішні та внутрішні особливості людини.

У вас чимало чорно-білих світлин, це свідомий вибір чи іноді ви робите кольорові фото?

Почнемо з того, що я займаюсь аналоговою фотографією. Знімаю на плівку камерами різного формату, від 35 mm Leica, до Sinar, з форматом кадру 20х25 см. Сам складаю розчини, проявляю і друкую фотографії на бром-срібному фотопапері. Чорно-білі портрети, на мій погляд, більш досконалі у своїй простоті, і складніші у виконанні. Нічого не відволікає уваги від головного – людини. У комерційній фотографії, для глянсових видань я знімаю кольорові.

Ви, дійсно, майстер своєї справи. Отож, які порадити можете дати фотографам-початківцям?

Фотографам-початківцям раджу більше читати і спостерігати. Також, звичайно, фотографувати та не боятись експериментів. Нехай не все виходить одразу, але за весь цей час ви поборете всі свої страхи. Ви будете пізнавати не тільки фотографію, а й себе, що є більш важливим.

Віталій Дмитрович надав відповіді на всі запитання творчої молоді щодо фотомистецтва, а потім розповів про знімальний кінопроцес, співпрацю із відомими режисерами та акторами, дружбою з якими він пишається.

Онлайн-зустріч була жвавою та змістовною, мотивувавши майбутніх фотографів до творчих пошуків і втілення власних задумів.