Телефони для абітурієнтів: (095) 663-76-20, (068) 285-44-00

Як доторкнутися до дива…

Дата: 16.06.2017 | Рубрика: Новини

У рамках Культурологічної студії «АВТЕНТИКА» в Київському міському будинку вчителя відкрилася персональна виставка «Доторкнутися до дива…», що презентує колекцію авторської ляльки-мотанки художниці Валентини Мірошник.

Організатори студії «АВТЕНТИКА»: Наукова бібліотека Київського національного університету культури і мистецтв, Кафедра міжнародного туризму Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу КНУКіМ.

Гарний настрій учасникам свята створював вокальний дует у складі Аліни Князікевич та Анастасії Колодюк.

Відкрила виставку директор Київського міського будинку вчителя Руслана Рудковська.

Олена Скаченко, завідувач сектора Наукової бібліотеки Київського національного університету культури і мистецтв, розповіла про діяльність Культурологічної студії «АВТЕНТИКА», потребу популяризації українських автентичних ремесел і традицій та зазначила, що авторські ляльки Валентини Мірошник демонструють її здатність творити, викликають почуття краси, тому їх можна назвати високим мистецтвом.

Алла Гаврилюк, доцент Кафедри міжнародного туризму КНУКіМ наголосила: «Повернення до самобутніх традицій наших предків є важливою ознакою сьогодення. Не випадково в центрі виховної системи молодого покоління українців вагоме місце посідає саме лялька-мотанка. Валентині Мірошник притаманний оригінальний авторський підхід до виготовлення ляльок-мотанок. Майстриня по-особливому передає світ добра та любові своїм лялечкам. Значимість творчої колекції майстрині полягає ще в тому, що вони виконують важливу місію виховання сімейних цінностей, адже серед експонатів більшість передає родинно-ужиткову тематику. Оригінальними є й міні-ляльки-мотанки. Знайомство з роботами Валентини Мірошник є важливою складовою національно-патріотичного виховання студентської молоді. Отож, поспішайте доторкнутися до автентичних українських оберегів, якими є ляльки-мотанки!».

Валентина Мірошник познайомила гостей із представленими роботами: «Лялечки – моє захоплення, мій вільний час, моя віддушина. Я не «роблю» ляльку на штамповку або на замовлення. Я створюю ляльку для душі. То вже вони у мене такі, як я це відчуваю, як мені близько до серця».

Керівник Київської міської організації Всеукраїнського об’єднання українок «Яворина» Лідія Ушій акцентувала на важливості проведення виставок майстрів, які створюють авторську ляльку-мотанку. Адже це поєднання процесу виховання, збереження культури, історії, відображення зв’язку поколінь: передача традицій бабусиної ляльки до онуки.

Голова Київського обласного осередку об’єднання українок «Яворина» Ольга Філюк підкреслила: «Великим щастям для жінки є, коли професія і хобі співпадає. Самодіяльні майстри намагаються популяризувати те, що цікаве для дітей та жінок. Такі виставки демонструють зв’язок поколінь, ідею материнства, продовження роду. Ляльки Валентини Мірошник унікальні, абсолютно не схожі. Їх хочеться мати у власній колекції».

Окрасою свята були музичні подарунки від солісток Зразкового художнього колективу «Театр пісні «Ладоньки» Святошинського району м. Києва Вероніки Голенко та Вероніки Моспан.

Складовою частиною відкриття виставки став майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки «Крупеничка на подвійний достаток».

Виставка «Доторкнутися до дива…» презентує колекцію авторської ляльки-мотанки Валентини Мірошник, що складається із 57 лялечок. Автор – викладач образотворчого мистецтва Драбівської дитячої школа мистецтв, що на Черкащині. Ляльки-мотанки почала створювати у 2013 році, висловлюючи своє бачення народних традицій і вірувань.

Дотримуючись традицій (лялька рукотворна, виготовляється без застосування голки та ножиць, має вузловий характер, сакральний хрест на обличчі, робиться з урахуванням канонічних правил), художниця намагається їх розвивати. Її ляльки яскраві, самобутні та оригінальні, викликають і задовольняють почуття краси.

Кожна лялька має власне ім’я, образ, техніку виконання, стиль оформлення. Одяг ляльок оздоблений вишивкою (декоративний стебловий шов). Всі прикрашені відповідно до задуманого образу намистом, стрічками, віночками, колосками жита, квітами та іншими елементами.

Майстриня активно використовує у декоруванні мотиви Трипільської культури. Це знаходить відображення в узорах вишивок та у власних іменах ляльок: «Тихомира», «Живана», «Лагода».

Перша колекція ляльок мала назву «Від душі» і включала ляльки-торохтійки, ляльки-мотанки, ляльки-травнички, ляльки-щастя.

Друга колекція називалася «Від щирого серця…». Включала 24 ляльки, об’єднані у серії: «Україна», «Богині», «Пори року», «Віра, Надія, Любов і Мати їх Софія», «Посвята Матері», «Ляльки Щастя на цілий рік». До колекції входили також ляльки поза серіями, кожна уособлювала певний образ: «Пава – символ сімейного щастя», «Берегиня Роду», «Квітка папороті», «Ведучка», «Ярославна», «Златояра», «Кравчиня».

Третю колекцію «Від традицій до сучасності» майстриня почала створювати у 2016 році. До неї ввійшли ляльки серії: «За Трипільськими мотивами» (символізують єдність та гармонію п’яти стихій – води, землі, вогню, повітря і космічного простору); «За мотивами українського народного розпису»: «Петриківський», «Яворівський», «Городецький», «Косівський», «Опішнянський»; «Квіткова» (вишивка на синьому фоні): «Ромашка», «Волошка», «Незабудь», «Кульбабка», «Маківка», «Горошинка»; «Берегині». Є ляльки, зроблені до календарних свят: «Зимова казка», «Різдвяна писанка», «Віхола», «Полярна зірка», «Масляна», «Великодня птаха», «Великодній Янгол», «Коляда», «Спиридон-сонцеворот» та інші.

Ляльки-мотанки Валентини Мірошник включені до каталогу «Ляльки в культурі українців» (автор – Оксана Скляренко), що вийшла у 2017 році; зберігаються у приватних колекціях в Україні та за кордоном. Так, власниками її робіт стали скульптори з Ірландії Брендан Джеймісон і Марк Ревелс (ляльки «Берегиня» та «Пава»).

Контакти
Ліцензія МОН України, наказ № 53-л від 26 квітня 2021 року